Most na rzece Kwai

Most na rzece Kwai

 

Most na rzece Kwai to nazwa, wielu osobom kojarząca się przede wszystkim z głośnym filmem, który z kolei był adaptacją powieści o tym samym tytule. Warto wiedzieć, że to również ważny obiekt o znaczeniu historycznym, który po dzień dzisiejszy cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.

 

Osoby, które dotarły na rzekę Kwai mogą zobaczyć trzy mosty. Dwa z nich to budowle drewniane, o których można dowiedzieć się z filmu – postawione przez jeńców w czasie II Wojny Światowej. Trzeci natomiast jest już bardziej potężny, wykonany z żelaza. Ten również był dziełem jeńców wojennych i to właśnie on stał się bardzo ważnym symbolem o znaczeniu historycznym – przypomina o wielkich zbrodniach wojennych dokonanych przez Japończyków w czasie II Wojny Światowej. Dzięki wspomnianym dziełom artystycznym (powieść oraz film) stał się istotnym elementem popkultury, a dziś dodatkowo cieszy się mianem popularnej atrakcji turystycznej.

 

Most na rzece Kwai był przeznaczony dla kolei, łączącej tym samym Bangkok w Tajlandii z Rangunem w Birmie. Sam most znajduje się w miejscowości o nazwie Kanchanaburi, gdzie Japońcy utworzyli dla swoich jeńców tymczasowy obóz pracy. Wówczas miasto to było niewielkie, otoczone dżunglą. Most został zbombardowany przez Amerykanów w 1945 roku, w wyniku czego trzeba było wymienić dwa środkowe przęsła.

 

Ze względu na dużą popularność turystyczną, most na rzece Kwai i okolice wprost roją się od turystów. Wokół znajdują się liczne stragany, sklepiki z pamiątkami, a po rzece pływają restauracje i hotele w formie tratw. Od kilkunastu lat przez most nie przejeżdża już żaden pociąg. Te ostatnie, które tędy kursowały miały charakter turystyczny – dowoziły turystów chcących na własne oczy zobaczyć słynną wojenną pamiątkę.

 

Niedaleko mostu znajduje się ważne Muzeum Wojenne JEATH, dzięki któremu można przekonać się, jak żyli i pracowali jeńcy, rękami których został wzniesiony most. Znajduje się tam również lokomotywa parowa, która po wojnie poruszała się tą słynną trasą.

 

Warto pamiętać o tym, że most na rzece Kwai to nie tylko film, ale i ważny obiekt o znaczeniu historyczny, który wiąże się z prawdziwym cierpieniem ludzi, którzy żyli naprawdę.

Leave a Reply