Zatoka Phang Nga

Zatoka Phang Nga

Zatoka Phang Nga jest położona pomiędzy słynącą z rajskich plaż wyspą Phuket, wyspami Phi Phi a brzegami Tajlandii na Półwyspie Malajskim. Miejsce to znane jest ze względu na swój nietypowy krajobraz, stanowiący inspirację dla fotografów z całego świata i wykorzystywany jako tło wielu programów dokumentalnych i filmów sensacyjnych.

 

Wyspa Gwóźdź

Zatoka Phang Nga słynie z licznych wapiennych wysp o niesamowitych kształtach. Jedna z takich wysp, która pojawiła się między innymi w filmie o Jamesie Bondzie, nosi nazwę Ko Tapu, co oznacza „Wyspa Gwóźdź”. Kształtem przypomina ona nieco znaną nam Maczugę Herkulesa, jednak wyrastając z wód Morza Andamańskiego, zdaje się unosić w powietrzu, co w przypadku dwudziestometrowej skały robi piorunujące wrażenie.

 

Z czego jeszcze słynie Phang Nga

Myśląc od zatoce Phang Nga nie można zapomnieć, że poza rozsławioną przez popkulturę wyspą Ko Tapu, oferuje ona także szereg innych, równie niespotykanych widoków. W obrębie zatoki znajduje się około 40 wysp wapiennych, każda z nich ma niepowtarzalną formę, zaś szczyt najwyższej znajduje się ponad 270 metrów nad poziomem morza. Zatoka Phang Nga, poza tym, co oferuje ponad taflą wody, skrywa także raj dla płetwonurków. Poza niesamowitymi wyspami, występują tu także i rozległe podziemne systemy jaskiń i korytarzy, a niektóre z nich wciąż czekają na zbadanie.

 

Nie tylko krajobraz

Zatoka Phang Nga, poza swoimi niekwestionowanymi walorami krajobrazowymi, jest także siedliskiem wielu nietypowych gatunków zwierząt. Szczególnie licznie występują tu gatunki, które w innych rejonach wyginęły już całkowicie, lub znajdują się na skraju wymarcia. Dla przykładu należy wskazać między innymi na takie zagrożone gatunki ptaków, jak siweczka sundajska i szlamiec wielki, olbrzymie morskie ssaki Diugonie czy gibony białorękie. Ponadto
w rejonie zatoki występuje również ponad 80 różnych gatunków.

Obecnie, ze względu na swoją unikalność, rejon zatoki stanowi w większości teren parku narodowego, dzięki czemu również kolejne pokolenia będą mogły podziwiać jej widoki.

 

Leave a Reply