Zjednoczone Emiraty Arabskie – Abu Dhabi, Ras Al-Khaimah, Ajman

Jeszcze kilkanaście lat temu, mało kto wpadał na pomysł, by wybrać się na wakacje do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dziś coraz większa liczba turystów wybiera ten kierunek, by na własne oczy zobaczyć luksusowe hotele, nowoczesne metropolie i przepych wylewający się niemal zza rogu każdej z ulic. Emiraty arabskie, leżące w północno-wschodniej części Półwyspu Arabskiego nad Zatoką Perską i Omańską, należą dziś do najbogatszych krajów na świcie, a luksus, przepych i nowoczesność, to słowa doskonale charakteryzujące tamtejszą przestrzeń. Bajeczne budowle, imprezy organizowane z niezwykłym rozmachem, pięknie zagospodarowana przestrzeń miejska i rozbudowane sieci dróg i autostrad, zadziwiły już niejednego gościa tego kraju. Dodać należy, że miasta znajdują się praktycznie w sercu pustyni, co jeszcze bardziej pogłębia wrażenie kontrastu.

Wiadomości o kraju

Wszystkim chyba wiadomo, że Emiraty Arabskie uchodzą za jedno z najbogatszych krajów na świecie. W dodatku manifestują to bogactwo w spektakularny sposób. Potęga finansowa państwa rozpoczęła się wydobyciem ropy naftowej. Obecnie lwią część dochodów stanowią transakcje finansowe przeróżnych zagranicznych firm i turystyka.

Zachwycające budowle, obiekty sportowe i galerie handlowe są obliczone przez politykę państwa tak, by ciekawić i przyciągać miliony turystów z całego świata, napędzając tym samym krajową gospodarkę.

Emiraty oferują swym turystom nie tylko zapierającą dech w piersiach architekturę i ogrom atrakcji, ale też doskonałą pogodę przez cały rok. Nawet w styczniu temperatura oscyluje na poziomie dwudziestu stopni. Lato zaś, jest bardzo upalne i sprzyja głównie plażowaniu i kąpielom w ciepłych wodach Zatoki Perskiej i Oceanu Indyjskiego.

Abu Dhabi

Warto zobaczyć

Emiraty zdecydowanie chętniej odwiedzane są przez osoby nastawionae na plażowanie i morskie kompiele, niż zwiedzanie zabytków, gdyż nie ma ich w tym kraju zbyt wiele. Kuszą za to przepięknymi plażami, bogatą ofertą sportów wodnych i niezliczoną ilością galerii handlowych, w których miłośnicy zakupów mogą się zatracić bez reszty. Zaś architektura, ekstrawagancka, nowoczesna, a momentami wręcz futurystyczna zaskoczy każdego bez względu na to ile miejsc na świecie już zwiedził. Odpoczywając w tym kraju warto zwiedzić kilka punktów obowiązkowych.

– Abu Dhabi: stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w której znajduje się większość luksusowych hoteli, na przykład Emirates Palace. Miasto słynie z odbywających się w nim wyścigów Grand Prix Abu Dhabi oraz kompleksu wybudowanego w 2010 roku na wyspie Yas, poświęconego Ferrari. Jak wszędzie w Emiratach, architektura zachwyca i wprawia w podziw. W tym miejscu nowoczesność łączy się jednak z tradycją, gdyż można tu zwiedzać także trzeci na świecie co do wielkości meczet – meczet Szejka Zayeda.

– Ajman: najmniejszy z siedmiu emiratów, nie odkryty jeszcze przez turystów, a co za tym idzie nie tak tłoczny i spokojniejszy niż popularne kurorty. Szczyci się pięknymi, szerokimi plażami, bulwarami z egzotyczną roślinnością, dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną oraz tradycyjnymi bazarami z przyprawami i pamiątkami. Atrakcją miasta jest także Muzeum Narodowe Ajmanu, mieszczące się w forcie z XVIII wieku.

-Ras Al-Khaimah: emirat o najbardziej zróżnicowanych krajobrazach. Uchodzący za najpiękniejszy z wszystkich siedmiu, usytuowany jest pomiędzy wybrzeżem Zatoki Perskiej a szczytami gór Hadżar. Odnajdziemy w nim nie tylko majestatyczne szczyty górskie i krystaliczne wody zatoki, ale też pustynię i tereny uprawne w górskich dolinach.

Turystów przyciąga także ciekawa linia brzegowa, ciągnąca się piaszczystymi plażami przez około sześćdziesiąt cztery kilometry, oraz liczne centra handlowe i tradycyjne bazary. W regionie powstało wiele parków rozrywki, oferujących atrakcje zarówno tym starszym, jak i młodszym gościom.

-Sharjah: region najbardziej obfity w zabytki kultury arabskiej, kusi turystów, chcących poznać historię kraju. Ponadto szczyci się ogromną, sztucznie utworzoną zatoką z ciepłą wodą i pięknymi plażami. W tym regionie kupić można najlepszej jakości wyroby rękodzielnicze, takie jak dywany, złote i srebrne ozdoby, czy kaszmirowe chusty.

-Dubaj: najsłynniejszy z emiratów, tętniący życiem bez względu na porę dnia i nocy, pełen pozytywnej energii i dobrej zabawy w setkach klubów rozsianych po ulicach miasta. Dubaj jest miastem kontrastu, pomiędzy monumentalnymi, niezwykłymi budowlami a zachwycającą naturą – lazurową wodą oceanu i drobnoziarnistą, bielącą się plażą. Wizytówką miasta są znane wszystkim charakterystyczne budowle z hotelem w kształcie żagla na czele i sztucznie stworzoną wyspą, kształtem przypominającą palmę. W Dubaju znajduje się także najwyższy budynek świata – Burdż Khalifa, z którego można podziwiać zachwycającą panoramę miasta. Miasto słynie także z ogromnych centrów handlowych z nieograniczonymi możliwościami zakupowymi. Ciekawostką jest, że w jednym z takich centrów (Manar Mall) można nawet pojeździć na nartach na prawdziwym śniegu. Tłumnie odwiedzany przez turystów jest The Walk, czyli niespełna dwukilometrowa promenada z licznymi kawiarniami, butikami i sklepami z pamiątkami, otoczona rajską roślinnością.

W Emiratach Arabskich nie sposób się nudzić. Turyści mają do dyspozycji nie tylko centra handlowe i atrakcje z nimi związane, ale też bardziej tradycyjne dla państw pustynnych wycieczki, takie jak na przykład: całodniowe safari jeepami po pustyni, przeprawy na quadach, czy wyścigi wielbłądów. Bardzo urozmaicona jest także oferta różnego rodzaju sportów wodnych, oferowanych wczasowiczom wzdłuż całego wybrzeża.

Ponadto na terenie kraju powstają dziesiątki parków rozrywki, idealnych dla rodzin z dziećmi. Warto wybrać się do jednego z nich i przeżyć niesamowitą przygodę. Emiraty oferują turystom zarówno parki rozrywki, jak i parki wodne, na przykład: IceLAndWater Park, Wild Wadi Water Park, Aquaventure, Kidzania Dubai, czy Yas Water World. Są to kompleksy, jak wszystko w tym kraju, budowane z niezwykłą fantazją i rozmachem. Planując wycieczkę do jednego z nich należy poświęcić na to cały dzień, gdyż parki oferują swym gościom niezliczoną ilość rozrywki w najlepszym wydaniu.

Zjednoczone Emiraty wieżowce

Przydatne w podróży

Planując wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich należy pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach.

Po pierwsze, zadbać trzeba o to, by paszport był ważny co najmniej sześć miesięcy od daty planowanego wyjazdu na wakacje. Co ciekawe, turyści podróżujący do Emiratów nie są zobowiązani do opłacania wizy. Zostaje ona wbijana do paszportu w postaci pieczęci, ale jest darmowa.

Po drugie, bardzo istotne jest, by pamiętać o zmianie czasu na lokalny po przylocie do ZEA. Do czasu polskiego dodajemy trzy godziny. Jest to bardzo istotne i nie wolno o tym zapomnieć, gdyż odloty samolotów z powrotem do Polski, podawane są zawsze w czasie lokalnym.

Po trzecie, dobrze jest zadbać o wymianę waluty jeszcze w kraju. W Polsce najlepiej wymienić złotówki na dolary, które w Emiratach z łatwością będzie można wymienić na Dirhamy – obowiązującą tam walutę.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Leave a Reply